Wyburzenie domu

Już na wstępie możemy powiedzieć, że na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Prawo w niektórych przypadkach zezwala na rozbiórkę ręczną, do zrobienia której nie trzeba zatrudniać wykwalifikowanej ekipy, jednak większość przypadków wymaga użycia ciężkiego sprzętu, co z kolei przyspiesza czas prac. Średni koszt rozbiórki domu to około 2 tys. złotych, jednak może on kształtować się zupełnie inaczej.

Typ domu

Wyburzenia budynków mogą mieć różną cenę, która jest wynikiem wielu aspektów. Oczywiście wpływa na nią wielkość i kubatura budynku. Im jest on większy, tym wyższa będzie cena. Znaczenie ma również to, z czego budynek jest zbudowany. Najtańsze do wyburzenia są budynki z drewna, droższe z betonu, a najtrudniejsze do rozbiórki, przez co i najdroższe – budynki z żelbetonu. Żelbeton wymaga potraktowania go ciężkim, specjalistycznym sprzętem i zatrudnienia do tego fachowej ekipy, która przeprowadzi rozbiórkę tak, by była ona bezpieczna nie tylko dla pracowników firmy, ale również najbliższego otoczenia. Osoby podpisujące umowę z firmą wyburzającą dom mają też różne oczekiwania. Cena zależy również od dodatkowych usług, których zażyczy sobie właściciel domu.

Nie tylko wyburzanie

Czasami właściciele chcą odzyskać część materiałów ze starego domu, by użyć ich do budowy nowego. W tym przypadku muszą oni doliczyć koszt dodatkowych usług, takich jak demontaż płytek, parkietu, demontaż drzwi i okien czy instalacji hydraulicznej. Nie jest to jednak popularne rozwiązanie. Technologie budowalne są obecnie o wiele bardziej rozwinięte, dlatego też stare rozwiązania zazwyczaj nie sprawdzają się w nowych domach. Warto również ustalić, czy koszt rozbiórki obejmuje wywiezienie gruzu. Dla domów umiejscowionych daleko od wysypisk i zakładów recyklingowych może być on dosyć wysoki. Jeśli nie jesteśmy pewni, ile będzie kosztowała nas rozbiórka, warto zadzwonić do doświadczonej w tym zakresie firmy i poprosić o rzetelną wycenę, zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy.