wiercenie

Nie ma chyba możliwości, żeby jakieś prace budowlane albo remontowe odbywały się bez wiercenia. Ta czynność jest bowiem jedną z podstawowych, jakie wykonuje się w różnego rodzaju pracach tego typu. Przy tym jednak wiercenie w takich materiałach jak beton generuje bardzo duże ilości pyłu i kurzu. Oczywiście, jest to element wiercenia, który niejako akceptujemy, bowiem zdajemy sobie sprawę z tego, jak proces ten przebiega. Do niedawna taki stan rzeczy był wręcz uważany za nieodzowny, jednak technika jak i metody samego wiercenia mocno się rozwinęły i dzisiaj nie jest to już ani oczywiste, ani niemożliwe do wyeliminowania. Obecnie możemy wręcz powiedzieć, że wiercenie bezpyłowe betonu stało się już standardem i bez problemu można odwierty wykonać właśnie w taki sposób. Na czym jednak takie bezpyłowe wiercenie polega i jakie są jego metody? W dzisiejszym artykule postanowiliśmy zająć się właśnie tym tematem!

Na czym polega wiercenie?

Zacznijmy może jednak od tego, czym w ogóle jest i na czym polega proces wiercenia. Gdybyśmy spojrzeli do definicji tej czynności, to dowiemy się, że wiercenie to tak naprawdę obrabianie pełnego materiału metodą skrawania za pomocą narzędzia zwanego wiertłem. W wyniku tejże obróbki możemy otrzymać otwór o przekroju najczęściej kołowym, chociaż przy zastosowaniu specjalnych wierteł metodą wiercenia wtórnego możliwe jest uzyskanie otworu wielokątnego. Sam proces ten odbywa się w momencie, w którym wiertło się obraca, a przedmiot obrabiany pozostaje nieruchomy lub odwrotnie, czyli gdy to wiertło jest nieruchome, a przedmiot obrabiany obraca się. Samo wiercenie – jak już to zaznaczyliśmy – obecnie może mieć różne formy oraz techniki, które uzależnione są w dużym stopniu od urządzeń i narzędzi, jakimi dysponujemy.

Wiercenie bezpyłowe w betonie

Wiemy już czym jest sam proces wiercenia, jednak warto teraz zastanowić się jak wiercić bezpyłowo w betonie, czyli materiale twardym i pylącym podczas wszelkiej obróbki. Ogólnie możemy mówić o dwóch podstawowych metodach wykonywania takich odwiertów. Jeden z nich to tak zwane wiercenie na mokro, które niweluje występujący podczas tego procesu pył. Wiercenie na mokro to bardzo nowoczesna metoda, która zdecydowanie pozwala na zachowanie czystości podczas prac, a jednocześnie daje możliwość utrzymania jak największej precyzyjności oraz dokładności odwiertów. Innymi słowy, metoda ta pozwala na zminimalizowanie pyłu i kurzu emitowanego podczas wiercenia betonu, ale nie kosztem gorzej wykonanej pracy lub gorszej jakości otworów. Właściwie jest wręcz odwrotnie, ponieważ do tej metody wiercenia stosuje się najwyższej klasy urządzenia, umożliwiające wiercenie bezpyłowe oraz bez użycia udaru.

Drugi rodzaj odwiertów bezpyłowych zakłada użycie specjalnego rodzaju wierteł odsysających. Jak one działają? Podczas procesu wiercenia w betonie wbudowane specjalne przyłącze próżniowe wyciąga kurz przez otwory odciągowe znajdujące się w wiertle. Tym samym następuje optymalne usuwanie urobku, bez konieczności późniejszego sprzątania. To bardzo ciekawe i nowatorskie rozwiązanie. Tradycyjne wiertła używane dotychczas wytwarzane są w charakterystyczny sposób – posiadają specjalne rowki, których zadanie polega na odprowadzaniu urobku na zewnątrz wierconego otworu. W konsekwencji cały pył gromadzi się na zewnątrz otworu i wpływa zarówno na postępy pracy, jak i otoczenie miejsca jej wykonywania. Wiertła odsysające pozwalają na bezpyłowe wiercenie otworów w materiałach, co zwiększa skuteczność samej pracy, ale dodatkowo zapewnia również mniejsze zużycie wiertła.

Dlaczego warto wiercić w betonie bezpyłowo?

Wiercenie w materiale takim jak beton często wiąże się z pracami wykończeniowymi. Zresztą beton jest bardzo powszechnym materiałem, w związku z czym nawet drobne poprawki często wiążą się z wierceniem otworów właśnie w nim. Użycie metody wiercenia bezpyłowego znacznie przyspiesza wykonywanie różnych prac, chociażby dlatego, że nie trzeba starannie zabezpieczać całego miejsca, w którym potrzeba zrobić odwiert. Ale ważniejsza sprawa to zdrowie pracowników. Wiercenie bezpyłowe w znaczący sposób eliminuje szkodliwe elementy, które są wdychane przez osoby pracują przy wierceniu, ale i w otoczeniu takich prac. Zatem, skoro istnieje metoda bezpyłowego wiercenie w betonie, warto z niej skorzystać i cieszyć się wydajniejszą i bezpieczniejszą pracą.