concrete grinding

Szlifowanie betonu to technika, dzięki której jego powierzchnia staje się idealnie równa i gładka. Czemu dokładnie służy ta metoda oraz jak się ją wykonuje?

Cele szlifowania betonu

Wygładzanie powierzchni betonu dzięki jego szlifowaniu ma szereg praktycznych korzyści. Chodzi nie tylko o lepszy wygląd, ale zwłaszcza lepszą przyczepność i zwiększoną odporność. Istotne jest też to, że wspomniana technika ułatwia późniejsze utrzymanie posadzki w czystości.

Co ważne, z tej techniki korzysta się nie tylko w przypadku obiektów przemysłowych oraz biurowych, ale również domów prywatnych i ogrodów.

Szlifowanie techniką diamentową

Najpopularniejszym sposobem na szlifowanie powierzchni betonu jest technika diamentowa. Wykorzystuje się w tym przypadku maszyny z tarczami ściernymi zawierającymi cząstki diamentu.

Takie urządzenia gwarantują gładkie wykończenie i sprawdzają się również do usuwania dość głębokich plan i nierówności. Kluczem szlifowania betonu tą techniką jest jednak odpowiednia szybkość obrotów. Przy zbyt szybkich narzędzie ulegnie szybkiemu uszkodzeniu, zaś zbyt wolna praca przyczyni się do jego szklenia. Z tego też powodu tak ważne jest, by firma była w tym zakresie doświadczona i dysponowała odpowiednią wiedzą.

Ręczne narzędzia do szlifowania

Na mniejszą skalę, do szlifowania można użyć również mniejszych, podręcznych narzędzi. Będą to różnego rodzaju pady ceramiczne czy frezarki mechaniczne, których używa się w warunkach domowych, gdy nierówności betonu są mniejsze i można sobie samodzielnie z nimi poradzić.

Szlifowanie na sucho i na mokro

Wybór szlifierki do betonu to jednak nie wszystko, ważna jest bowiem także odpowiednia technika wykonywania tej czynności, czyli na sucho lub mokro. Pierwsza z nich cechuje się:

– niższą wydajnością, jeśli materiał jest twardszy,czystszym środowiskiem po zakończeniu pracy,

bardziej płytkimi zarysowaniami powierzchniowymi,

– koniecznością zastosowania miększych spoiw.

Szlifowanie betonu na mokro wyróżnia się natomiast:

wyższą wydajnością pracy,

– brudniejszym środowiskiem pracy po zakończeniu czynności,

– szybszym zużywaniem się narzędzi do szlifowania.

Jak widać proces szlifowania betonu wymaga nie tylko zastosowania odpowiedniej metody, ale i narzędzi. Jeśli więc są Państwo zainteresowani skorzystaniem z takiej usługi, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą.