Szlifowanie betonu to technika, dzięki której jego powierzchnia staje się idealnie równa i gładka. Czemu dokładnie służy ta metoda oraz jak się ją wykonuje?
Cele szlifowania betonu
Wygładzanie powierzchni betonu dzięki jego szlifowaniu ma szereg praktycznych korzyści. Chodzi nie tylko o lepszy wygląd, ale zwłaszcza lepszą przyczepność i zwiększoną odporność. Istotne jest też to, że wspomniana technika ułatwia późniejsze utrzymanie posadzki w czystości.
Co ważne, z tej techniki korzysta się nie tylko w przypadku obiektów przemysłowych oraz biurowych, ale również domów prywatnych i ogrodów.
Szlifowanie techniką diamentową
Najpopularniejszym sposobem na szlifowanie powierzchni betonu jest technika diamentowa. Wykorzystuje się w tym przypadku maszyny z tarczami ściernymi zawierającymi cząstki diamentu.
Takie urządzenia gwarantują gładkie wykończenie i sprawdzają się również do usuwania dość głębokich plan i nierówności. Kluczem szlifowania betonu tą techniką jest jednak odpowiednia szybkość obrotów. Przy zbyt szybkich narzędzie ulegnie szybkiemu uszkodzeniu, zaś zbyt wolna praca przyczyni się do jego szklenia. Z tego też powodu tak ważne jest, by firma była w tym zakresie doświadczona i dysponowała odpowiednią wiedzą.
Ręczne narzędzia do szlifowania
Na mniejszą skalę, do szlifowania można użyć również mniejszych, podręcznych narzędzi. Będą to różnego rodzaju pady ceramiczne czy frezarki mechaniczne, których używa się w warunkach domowych, gdy nierówności betonu są mniejsze i można sobie samodzielnie z nimi poradzić.
Szlifowanie na sucho i na mokro
Wybór szlifierki do betonu to jednak nie wszystko, ważna jest bowiem także odpowiednia technika wykonywania tej czynności, czyli na sucho lub mokro. Pierwsza z nich cechuje się:
– niższą wydajnością, jeśli materiał jest twardszy,czystszym środowiskiem po zakończeniu pracy,
– bardziej płytkimi zarysowaniami powierzchniowymi,
– koniecznością zastosowania miększych spoiw.
Szlifowanie betonu na mokro wyróżnia się natomiast:
– wyższą wydajnością pracy,
– brudniejszym środowiskiem pracy po zakończeniu czynności,
– szybszym zużywaniem się narzędzi do szlifowania.
Jak widać proces szlifowania betonu wymaga nie tylko zastosowania odpowiedniej metody, ale i narzędzi. Jeśli więc są Państwo zainteresowani skorzystaniem z takiej usługi, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą.