hala magazynowa z posadzką betonową

Zacierana posadzka, określana jako beton polerowany, znajduje zastosowanie w wielu miejscach – domach, kawiarniach, halach, restauracjach czy lotniskach. Jest trwała i bardzo dobrze się prezentuje. Jednak w jaki sposób powstaje?

Beton polerowany – powstanie

Beton polerowany to w zasadzie ten sam rodzaj materiału, który jest wykorzystywany przez firmę KBS Diament-Serwis do realizacji różnych zadań, w tym i posadzek. Jednak cała tajemnica uzyskanego efektu tkwi w procesie, który pozwala nadać powierzchni matowej blasku. Konieczne jest w tym celu właściwie przeprowadzone szlifowanie, którego skutkiem jest uzyskanie błyszczących drobin. Wiele jednak zależy od tego, jakiego rodzaju cement zostanie wykorzystany do jej realizacji – może to być mikrocement lub mikrobeton. Wyróżnić można termin teoretycznie do niego zbliżony – beton zacierany. Ten powstaje przy wykorzystaniu zacieraczek. Natomiast polerowany jest nie tylko szlifowany, ale również poddawanych impregnacji chemicznej.

Przeznaczenie betonu polerowanego

Beton polerowany dedykowany jest większym powierzchniom, przekraczającym 100 m2. Przy mniejszych technicznie zaleca się wykorzystanie posadzki. Technologia jego powstania jest stosunkowo prosta w opisie. Odpowiedniej klasy beton najlepiej z dodatkiem włókien polipropylenowych, wylewa się na powierzchnię i rozkłada równomiernie. Podczas zacierania stosuje się posypkę DTS, którą w jego trakcie się dokładnie wciera. Proces powtarza się sześć razy, następnie po dniu lub dwóch wykonywana jest dylatacja. Kolejno trzeba odczekać kilka tygodni dla całkowitego związania. Stosowanie mikrocementu wymaga oczyszczenia i zagruntowania powierzchni. Niekiedy trzeba wyłożyć siatkę z włókna szklanego oraz mostka sczepnego. Na to układana jest pacami 1 mm warstwa mikrocementu, która po odczekaniu jest szlifowana. Następnie całość odkurza się i nakłada lakier wodoodporny. Warto odczekać 7 dni, o których struktura będzie w pełni stabilna.