cięcie betonu

Cięcie konstrukcji betonowych to usługa, świadczona przez wyspecjalizowane firmy. Beton zbrojony można przecinać tylko specjalnie do tego celu przeznaczonymi maszynami. Cięcie betonu wymaga dużej wiedzy i doświadczenia, ponieważ jest to materiał bardzo trudny w obróbce ze względu na swoje właściwości fizyczno-mechaniczne. Tradycyjne metody przecinania betonu stają się coraz mniej popularne na rzecz nowoczesnych technologii, wykorzystujących technikę diamentową. Cięcie betonu techniką diamentową doskonale sprawdza się w pracach rozbiórkowych i demontażowych.

Jak efektywnie przecinać konstrukcje betonowe?

Najpowszechniejszym sposobem na przecięcie konstrukcji betonowej jest wykorzystanie przecinarki do betonu. Urządzenie to dostępne jest na rynku z napędem spalinowym lub elektrycznym. Skonstruowane jest w taki sposób, aby zapobiegać pękaniu betonu w trakcie przeprowadzania prac. Dodatkowo posiada specjalną płozę ślizgową, która uniemożliwia kruszenie się materiału. Przecinarki spalinowe to urządzenia o większych gabarytach, które posiadają własny napęd i wykorzystane są do prac w budownictwie komercyjnym, przemysłowym i drogowym. Wyposażone są w nowoczesne tarcze diamentowe i służą między innymi do wstępnego cięcia betonu na sucho. Przecinarki z tarczami diamentowymi idealnie nadają się do wykonywania szczelin dylatacyjnych już w godzinę po wylaniu betonu. Pozwalają wykonywać płytkie cięcie betonu i w 100% kontrolować przypadkowe pęknięcia skurczowe. Cięcie betonu w postaci dylatacji lub korekcyjne cięcie betonu można również wykonać za pomocą pił samojezdnych. Natomiast do cięcia konstrukcji betonowych o niestandardowych kształtach lub znacznych gabarytach wykorzystuje się linę diamentową.

Wykorzystanie liny diamentowej do cięcia betonu nie tylko zmniejsza poziom emitowanego hałasu, ale także zwiększa komfort pracy operatora i pozwala wypracować satysfakcjonujące oszczędności finansowe w porównaniu do tradycyjnych metod cięcia. Cięcie betonu liną diamentową pozwala wykonywać wyjątkowo precyzyjne cięcia w miejscach trudno dostępnych. Ostrze diamentowe redukuje hałas i kurz – cięcie konstrukcji betonowych za pomocą tarcz diamentowych nie powoduje kłopotliwego pylenia. 

Linę diamentową można wykorzystać do cięcia fundamentów, ścian, posadzek czy stropów. Pamiętajmy, że lina diamentowa w piłach linowych powinna mieć możliwość regulacji napięcia dla zapewnienia maksymalnej wydajności cięcia. Typ i średnicę liny diamentowej dobiera się w zależności od rodzaju przecinanego materiału. Alternatywą piły linowej są piły ścienne, umieszczone na odpowiednich prowadnicach. Za pomocą liny diamentowej można ciąć żelbet nawet pod wodą!

Zasady BHP przy cięciu konstrukcji betonowych

Wykonywanie cięcia w betonie piłą diamentową co prawda minimalizuje wstrząsy, drgania i hałas, ale nie oznacza to, że można zrezygnować ze środków ochrony indywidualnej. Cięcie betonu, konstrukcji żelbetowych wymaga zachowania szczególnej ostrożności i przestrzegania zasad BHP oraz instrukcji użytkowania urządzenia.

Czynność najbezpieczniej jest wykonywać w kombinezonie ochronnym, rękawicach roboczych i goglach zabezpieczających narząd wzroku. W przypadku występowania nadmiernego hałasu konieczne będzie zaopatrzenie się w nauszniki dźwiękoszczelne. Cięcie konstrukcji betonowych będzie dużo bardziej bezpieczne i komfortowe przy jednoczesnym zastosowaniu wydajnych odkurzaczy przemysłowych. 

Przed rozpoczęciem prac należy odpowiednio dopasować średnicę tarczy, a także zwrócić uwagę na zakres zastosowania diamentowej tarczy tnącej i klasę jej wydajności. Przed uruchomieniem urządzenia trzeba skontrolować jego stan techniczny, a głębokość cięcia ustawić przed załączeniem silnika. Warto zwrócić uwagę, czy maszyna ma funkcję kontroli przeciążenia oraz elektronicznego miękkiego startu. Pamiętajmy, że specjalistyczne narzędzia do cięcia betonu mogą obsługiwać tylko osoby przeszkolone w tym zakresie.