wiercenie betonu

Wiercenie otworów w betonie przeprowadzane jest przez wyspecjalizowane firmy tradycyjną techniką udarową lub nowoczesną techniką diamentową. Młotowiertarki i młoty wyburzeniowe zaczynają powoli ustępować tarczom i wiertłom diamentowym. Wiercenie otworów w betonie jest niezbędne, aby rozprowadzić rury i instalacje w budynkach mieszkalnych i przemysłowych. Wiercenie otworów w betonie wykonuje się również w sytuacji, kiedy potrzebne jest pobranie próbki materiału do analizy. 

Czym jest diamentowe wiercenie otworów?

Diamentowe wiercenie otworów to technika bezudarowa. Polega ona na wykorzystaniu specjalnych pilarek, wyposażonych w tarcze diamentowe. Alternatywą tarcz diamentowych są koronowe wiertła diamentowe lub liny diamentowe. Diament jest jednym z najtwardszych minerałów na ziemi, dlatego tarcze pokryte proszkiem diamentowym są tak skuteczne w kształtowaniu materiałów trudnych w obróbce. Kryształy diamentu zagłębiają się w obrabiany materiał, penetrując jego strukturę i powodując odprowadzanie produktów ubocznych na zewnątrz. Prędkość obróbki i wymiary cząstek diamentu syntetycznego należy dostosować do rodzaju obrabianego materiału. Istotna jest także odpowiednia koncentracja cząstek diamentu w odniesieniu do powierzchni roboczej segmentu.

Wiercenie otworów w betonie przy użyciu ostrzy diamentowych wykonywane jest metodą na mokro lub na sucho. Wykorzystanie wody w tym procesie pozwala maksymalnie ograniczyć emisję pyłów. Technika diamentowa pozwala wykonywać otwory w betonie o średnicy  od 10 do nawet 1000 mm.

Za pomocą ostrzy diamentowych można wykonywać otwory do instalacji elektrycznych, wodnych, kanalizacyjnych, grzewczych, gazowych czy wentylacyjnych. Wykorzystuje się je także przy montażu przepustów, kotew, słupów i barierek. Otwory w betonie wierci się przy użyciu pił ściennych oraz pił linowych, które montowane są na specjalnych prowadnicach. Mogą one posiadać zarówno napęd elektryczny, jak i spalinowy. Alternatywą są piły jezdne, wykorzystywane zwłaszcza do prac na dużych obszarach. Technika diamentowa jest niezastąpiona przy wyburzeniach i rozbiórkach. Z powodzeniem wykorzystuje się ją także nie tylko do wykonywania otworów technologicznych, ale także do wiercenia otworów na drzwi i okna.

Jakie są zalety wiercenia techniką diamentową?

Technika diamentowa z powodzeniem wykorzystywana jest w budownictwie ogólnym i przemysłowym, ponieważ charakteryzuje się wieloma zaletami. Niewątpliwym atutem tarcz i wierteł diamentowych jest ich niebywała precyzja pracy. Cięcia i otwory uzyskują idealne wymiary bez ryzyka niekontrolowanych pęknięć lub uszkodzeń materiału. To właśnie z tego powodu, wiercenie diamentowe można wykorzystywać nawet w pracach wykończeniowych. Gładkie krawędzie wykonywanych otworów to kolejna zaleta techniki diamentowej.

Technika znacząco podnosi komfort pracy operatora, ponieważ jest bezpyłowa i dodatkowo nie emituje uciążliwego hałasu. Jest całkowicie bezpieczna dla konstrukcji budynku i nadaje się do wykorzystania w miejscach trudnodostępnych. Drgania przenoszone na konstrukcje budowlaną są ograniczane do minimum. Problem naruszenia struktury nośnej ściany czy stropu w tym przypadku nie istnieje. Wiercenie otworów można przeprowadzić pod dowolnym kątem i na dowolną głębokość. Roboty przeprowadzane tą techniką nie wymagają wiele czasu ani znacznych nakładów pracy.