Gruz po rozbiórce budynku

Coraz częściej słyszy się o tym, że gruz z rozbiórki domu musi być wywieziony do kruszenia. Kruszenie betonu stało się bardzo popularną usługą. Do jej wykonania niezbędny jest specjalistyczny, ciężki sprzęt, jednak paradoksalnie działanie tej maszyny ma zbawienny wpływ na środowisko. Po co w zasadzie kruszy się beton?

Beton a recykling

Gruz z wyburzania domów jest materiałem, który łatwo można poddać recyklingowi. Beton kruszy się w specjalistycznych maszynach na drobny żwir, a czasami wręcz na pył. Dzięki takiej formie może on otrzymać drugie życie jako materiał budowlany. Żwiru często używa się do wysypywania różnego rodzaju podłoży, np. parkingów. Idealnie odprowadza on wodę, dlatego nawet w deszczowy dzień kierowcy mogą dojść do swoich samochodów, nie ślizgając się po błocie. Gruz w postaci pyłu jest świetnym materiałem do mieszanek służących do budowy fundamentów nowego domu lub do budowy dróg. Często używa się go do ich naprawy.

Przepisy unijne dotyczące recyklingu gruzu

Konieczność poddawania gruzu recyklingowi jest narzucona odgórnie przepisami unijnymi. To właśnie one nakazują używania jak największej ilości materiałów pochodzących z recyklingu przy stawianiu nowych inwestycji. Nowoczesne firmy potrafią wykorzystać nawet 80% gruzu z wyburzanego budynku do postawienia nowego. Dlatego też wiele firm budowlanych ma problem z gruzem powstałym podczas remontu domu czy wyburzania ścian. Niewiele z nich chce inwestować we własną kruszarkę, gdyż jest to bardzo drogi i specjalistyczny sprzęt. Zazwyczaj po prostu wynajmują go i proszą o przywiezienie na miejsce budowy (jest to szczególnie opłacalne, gdy gruzu generuje się tam naprawdę dużo) lub dostarczają gruz w kontenerach do firmy, która zajmuje się kruszeniem gruzu i usługami związanymi z obróbką betonu. Dzięki takiemu rozwiązaniu firma budowlana pozbywa się problemu, firma krusząca gruz zyskuje klienta, a środowisko naturalne nie jest zaśmiecane odpadami budowlanymi.