Śrutowanie posadzek

Powierzchnie i posadzki betonowe wymagają odpowiedniej obróbki, by uzyskały określone właściwości użytkowe. Efektywność procesów obróbki zależy od odpowiedniego doboru procesu i materiału roboczego oraz ustawień i możliwości maszyny. Ich wykończenie wymaga zatarcia i wygładzenia. Dzięki zacieraniu świeżej posadzki ma ona większą wytrzymałość i jest bardziej odporna na ścieranie. Do tego mniej się pyli. Do zacierania posadzek służą specjalistyczne maszyny, tzw. zacieraczki.

Śrutowanie

Śrutowanie posadzek nazywa się inaczej kulowaniem, groszkowaniem albo blastrakowaniem. Śrutowanie jest jednym ze sposobów obróbki na sucho. Dzięki niemu posadzka robi się czysta i szorstka, można usunąć też tzw. mleczko betonowe. Śrutowanie polega na wystrzeliwaniu metalowych kulek pod dużym ciśnieniem w posadzkę. Kulki wracają do maszyny wraz z odbitymi zabrudzeniami. Do śrutowania można używać śrutu o różnej granulacji.

Frezowanie

Frezowanie pozawala na czyszczenie, profilowanie i wyrównywanie posadzki albo zdejmowanie jej warstw. Stosuje się różne frezy, w zależności od typu podłoża oraz ustawień głębokości i szerokości frezowania. Na maszynie w zależności od potrzeb wymienia się frezy robocze. Na przykład te ze stali utwardzonej stworzone są do fakturowania, strugania i rowkowania betonu. Z kolei frezy stalowe służą do usuwania nalotu, szlifowania, ale też usuwania warstw smaru.

Szlifowanie

Szlifowanie stosuje się tam, gdzie chce się osiągnąć gładką i równą powierzchnię. Proces ten odkrywa mikropęknięcia na powierzchni. Do szlifowania używa się szlifierek jedno- lub dwutarczowych. Proces jest podzielony na kilka etapów, w każdym z nich używa się materiału ściernego o innej granulacji.

Ryflowanie

Ryflowanie to metoda obróbki znana głównie z nawierzchni drogowych i przejazdów na torowiskach. Polega na nadaniu betonowi odpowiedniej szorstkości przy pomocy szczotki. Beton ryfluje się ręcznie.