szlifierka

W przeciągu ostatnich lat branża szlifowania posadzek betonowych bardzo się rozwinęła. Należy wybrać właściwą technikę, aby przywrócić starym posadzkom betonowym ich pierwotny wygląd. Najpierw należy usunąć z posadzek płytki, farbę, wykładzinę czy powłokę epoksydową. Zastosowanie błędnych metod może okazać się bardzo kosztowne. Trzeba wykonać kilka czynności, aby przygotować idealną bazę do dalszych prac.

Odpowiednie narzędzia

Przed przystąpieniem do prac należy wybrać właściwą szlifierkę. Trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak rozmiary miejsca do szlifowania, rodzaj zasilania oraz pożądany efekt. Narzędzia, które będą źle dobrane, mogą negatywnie wpłynąć na posadzkę i pracę operatora. Maszyny wielotarczowe i planetarne, które są wyposażone w wiele głowic i funkcję zmiany prędkości, idealnie nadają się do polerowania. Efekt szlifowania zależy również od ciężaru maszyny. Rozmiar szlifierki determinuje materiał, jaki należy zeszlifować. Kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska ma odprowadzanie pyłu i zanieczyszczeń. Odpowiednie dobranie takiego systemu chroni operatora i środowisko. Kolejnym ważnym elementem jest wybranie właściwego narzędzia diamentowego. Maszyny o miękkim spoiwie metalowym nadają się do bardzo twardych posadzek betonowych, natomiast twardsze stosuje się na miękkich powierzchniach. Niezwykle ważna jest prawidłowa konfiguracja tarczy szlifierskiej, która gwarantuje gładką nawierzchnię bez nierówności.

Metody szlifowania

Szlifowanie betonu rozpoczyna się po wybraniu właściwej szlifierki i narzędzi diamentowych. Szlifowanie jest najszybszą i najwydajniejszą metodą wyrównywania posadzek oraz przywracania im pierwotnego wyglądu. Idealna baza dla nowej powłoki powstaje poprzez działanie szlifierki, która usuwa warstwę wierzchnią. Szlifowanie może odbywać się na sucho lub mokro. Obie metody dają taki sam efekt, a ich wybór zależy od preferencji operatora. Istnieje kilka ważnych różnic między tymi dwoma technikami. Przy szlifowaniu na sucho środowisko pracy pozostaje czystsze, ale w przypadku twardych materiałów wydajność pracy jest niska. Należy używać spoiw miękkich, aby usuwać materiał równomiernie. W tym przypadku narzędzia diamentowe wytwarzają więcej ciepła, ale zarysowania nimi nie są tak głębokie, jak w drugiej metodzie. Wydajność pracy jest wyższa przy szlifowaniu na mokro. Narzędzia diamentowe, ze względu na obecność ścieru, zużywają się szybciej. W tej technice sprzątanie po pracy trwa o wiele dłużej.