Wiercenie w betonie

Wiercenie w betonie to usługa świadczona przez profesjonalne firmy, dysponujące odpowiednimi narzędziami i doświadczeniem. Do wiercenia w betonie można wykorzystać koronki udarowe SDS albo bardziej wydajne koronki diamentowe, które pozwalają ograniczyć pylenie do minimum i zwiększyć precyzję wykonywanych czynności. Wiercenie w betonie wykorzystywane jest nie tylko do wykonywania otworów przebiciowych, przelotowych i przepustów, ale także do pobierania próbek materiału do analizy.

Wiercenie w betonie techniką diamentową

Wiercenie w betonie techniką diamentową to metoda bezudarowa, która ma znaczną przewagę nad konwencjonalnymi wiertłami. Wykorzystywane są w niej specjalistyczne piły diamentowe i wiertnice koronowe, które umożliwiają obróbkę naturalnych i sztucznych materiałów budowlanych. Wykonywane są ze spieku specjalnego stopu metali z proszkiem diamentowym. Wiertnica z diamentowym wiertłem koronowym posiada napęd elektryczny lub hydrauliczny. Wysokie parametry twardości diamentu sprawiają, że technika diamentowa jest niezawodna w obróbce betonu. Tarcze i wiertła diamentowe chłodzone są wodą, dzięki czemu wiercenie otworów z ich udziałem przebiega w warunkach bezpyłowych. Technika diamentowa pozwala do minimum ograniczyć emisję hałasu i wibracji, a wykonywanie otworów cylindrycznych przebiega bardzo szybko i z dużą precyzją.

Diamentowe wiercenie w betonie można przeprowadzać zarówno w pionie jak i w poziomie, a także pod zadanym kątem. Otwory są idealnie równe i możliwe do uzyskania nawet w miejscach trudnodostępnych, ponieważ wiertnicę diamentową można zamocować na stabilnym statywie. Technika diamentowa pozwala na wiercenie nie tylko w betonie, ale także żelbecie, skałach czy asfalcie. Zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa dla konstrukcji i wyposażenia budynków, nie niosąc ze sobą nawet minimalnego ryzyka powstania mikropęknięć. Wiercenie w betonie można wykonywać nawet na etapie prac wykończeniowych, co jest niemożliwe w przypadku metod tradycyjnych.

Kiedy potrzebne jest wiercenie w betonie?

Usługa wiercenia w betonie w większości przypadków wykonywana jest na placach budowy. Otwory są koniecznie, aby przeprowadzić przez nie instalacje i rury. Wiercone są nie tylko w ścianach, ale także stropach i konstrukcjach żelbetowych. Przebicia wykonywane w murach i fundamentach są niezbędne między innymi do instalacji rur kanalizacyjnych, systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, wylotów kominów, klimatyzacji zewnętrznej oraz dużych otworów okiennych, drzwiowych i wjazdowych. Otwory przelotowe należy wykonać dla instalacji wodno-ściekowych, elektrycznych, grzewczych i gazowych. Konieczne są także przy instalacji puszek elektrycznych czy wiązek kabli.

Wycinanie otworów jest także niezbędne pod montaż kotw mechanicznych i prętów zbrojeniowych. To jednak nie jedyne zastosowanie wiercenia w betonie. Wykorzystywane jest ono także do pobierania próbek betonu do analizy. Diamentowe wiercenie w betonie umożliwia wybranie fragmentu materiału o określonej średnicy bez wpływu na jego jakość i strukturę. Czynności przygotowawcze do badań laboratoryjnych nazywane są próbami rdzeniowymi.